انواع بلبرینگ

پس از آنکه دانستیم بلبرینگ چیست، اینک میدانیم که بیرینگ های مختلفی وجود دارند که هر کدام برای اهداف مختلفی استفاده می‌شوند. اینها شامل بیرینگ های توپی (ball bearings) ، بیرینگ های غلتکی (roller bearings) ، بیرینگ های تحت فشار توپ (ball thrust bearings) ، بیرینگ های تحت فشار غلتک (roller thrust bearings) و بیرینگ های مخروطی تحت فشار غلتک (tapered roller thrust bearings) است. با آوروپلاست همراه باشید تا انواع بلبرینگ ها را بهتر بشناسید.

بیرینگ توپی (Ball Bearings)

بیرینگ توپی ، همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است، احتمالاً متداولترین نوع بیرینگ است. آنها در همه چیز از اسکیت های درون خطی تا درایوهای سخت یافت می‌شوند. این یاتاقانها می توانند بارهای شعاعی و فشار را تحمل کنند، و معمولاً در کاربردهایی که بار نسبتاً کم باشد پیدا می شوند.

برشی از بلبرینگ توپی (ball bearings) – بازرگانی آوروپلاست

در بیرینگ توپی ، بار از محور بیرونی به توپ و از توپ به محور داخلی منتقل می شود. از آنجایی که توپ یک کره است ، فقط در یک محور بسیار کوچک با محور درونی و بیرونی ارتباط برقرار می کند. این به بلبرینگ کمک می کند تا خیلی آرام بچرخد. اما همچنین بدان معنا است که منطقه تماس زیادی با بار وجود ندارد ، بنابراین اگر باری بیش از حد سوار شود، توپ ها می توانند تغییر شکل داده یا له شوند و بلبرینگ را خراب کنند.

بیرینگ های غلطکی (Roller Bearings)

بیرینگ های غلتکی مانند آنچه در تصویر زیر نشان داده شده است در کاربردهایی مانند غلتک های کمربند نقاله استفاده می شوند. جایی که آنها باید بارهای شعاعی سنگین را نگه دارند. در این یاتاقان ها ، غلتک یک سیلندر است ، بنابراین تماس بین محور داخلی و خارجی یک نقطه نیست بلکه یک خط است. این خط تحمل باری را برای یک منطقه بزرگتر گسترش می‌دهد و به بیرینگ اجازه می دهد تا بارهای بسیار بیشتری از بیرینگ های توپی را متحمل شود. با این حال ، این نوع یاتاقان ها برای تحمل بارگذاری بسیار زیاد طراحی نشده اند.

برشی از بیرینگ غلطکی (Roller Bearings) – بازرگانی آوروپلاست

در گونه ای از این نوع بیرینگ ها، به نام بیرینگ های سوزنی ، از سیلندرهایی با قطر بسیار کمی استفاده می شود. این اجازه می دهد تا بیرینگ در مکانهای تنگ قرار گیرد.

بیرینگ های تحت فشار توپ (ball thrust bearings)

بیرینگ های تحت فشار توپ مانند آنچه در زیر نشان داده شده است ، بیشتر برای برنامه های کم سرعت استفاده می شوند و نمی توانند بار شعاعی زیادی را تحمل کنند. صندلی های مرتفع گردان و میزهای پایه کوتاه گردان از این نوع بیرینگ ها استفاده می کنند.

نمایی از بیرینگ های تحت فشار توپ (ball thrust bearings) – بازرگانی آوروپلاست

بیرینگ های تحت فشار غلتک (roller thrust bearings)

بیرینگ های تحت فشار غلتک مانند آنچه در تصویر زیر نشان داده شده است ، می توانند از بارهای بزرگ پشتیبانی کنند. آنها اغلب در جعبه دنده ها مانند جعبه انتقال اتومبیل بین چرخ‌دنده ها ، و بین محفظه و شفت های چرخان استفاده می شوند. چرخ دنده های مارپیچی مورد استفاده در اکثر انتقال ها دارای دندانه های زاویه دار هستند – این باعث ایجاد فشار رانش می شود که باید توسط بیرینگ پشتیبانی شود.

نمایی از بیرینگ های تحت فشار غلتک (roller thrust bearings) – بازرگانی آوروپلاست

بیرینگ های مخروطی تحت فشار غلتک (tapered roller thrust bearings)

بیرینگ های مخروطی تحت فشار غلتک می توانند بارهای بزرگ شعاعی و بزرگ را پشتیبانی کنند.
همانند تصویر زیر یاتاقان های غلتکی مخروطی در توپی های اتومبیل استفاده می شوند ، جایی که معمولاً آنها به صورت جفت در جهت های مخالف سوار می شوند تا بتوانند از هر دو جهت رانش را تحمل کنند.

نمایی از بیرینگ های مخروطی تحت فشار غلتک (tapered roller thrust bearings) – بازرگانی آوروپلاست

منبع: science.howstuffworks.com

2
دیدگاه بگذارید

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
نویسنده ارشدسعید Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
سعید
Guest
سعید

عالی بود مرسی ادامه بدید موفق